Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55B2V4-TAP
BZX55B2V4-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55B2V4-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55B2V4-TAP.pdf
Availability of BZX55B2V4-TAP
QUANTITY
BZX55B2V4-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55B2V4-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55B2V4-TAP
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55B2V4-TAP
Related LinksBZX55B, BZX55B2V4-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55B2V4-TAP Details Description
Related parts for BZX55B2V4-TAP
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC PWR SW 2CH 65V HISIDE PDSO20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 260NH 45A 0.53 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf