Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55B39-TR
BZX55B39-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX55B39-TR
Brief Description
DIODE ZENER 39V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55B39-TR.pdf
Availability of BZX55B39-TR
QUANTITY
BZX55B39-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55B39-TR
Internal Part NumberEIS-BZX55B39-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55B39-TR
Related LinksBZX55, BZX55B39-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55B39-TR Details Description
Related parts for BZX55B39-TR
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.197" (5.00mm) Tin-Lead Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL 8-SO STRETCHED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 13.9KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 57.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 1W DO216 datasheet.pdf