CUI Inc. DPS120125-P5N
DPS120125-P5N picture photo
Mfg. Part Number
DPS120125-P5N
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W
Datasheet Download
DPS120125-P5N.pdf
Availability of DPS120125-P5N
QUANTITY
DPS120125-P5N Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS120125-P5N
Internal Part NumberEIS-DPS120125-P5N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 132 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption-
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension-
Approvals-
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS120125-P5N
Related LinksDPS120, DPS120125-P5N Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS120125-P5N Details Description
Related parts for DPS120125-P5N
LBL S LAM LS3E RED 1X1.25"250/RL datasheet.pdf
WSD 2.5 W/DIODE RT TO LT datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 300V 80A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BAG 6X10" MOISTURE BARRIER 1=1EA datasheet.pdf
FINEADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 1506 datasheet.pdf