Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55C2V4-TAP
BZX55C2V4-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55C2V4-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55C2V4-TAP.pdf
Availability of BZX55C2V4-TAP
QUANTITY
BZX55C2V4-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55C2V4-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55C2V4-TAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55C2V4-TAP
Related LinksBZX55C, BZX55C2V4-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55C2V4-TAP Details Description
Related parts for BZX55C2V4-TAP
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 300MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
IC OVERVOLTAGE PROT CTRLR 10WDFN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
BLZF 5.08/12/180LR SN OR datasheet.pdf
CONN INSERT 8POS SKT datasheet.pdf