Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55F3V6-TR
BZX55F3V6-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX55F3V6-TR
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55F3V6-TR.pdf
Availability of BZX55F3V6-TR
QUANTITY
BZX55F3V6-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55F3V6-TR
Internal Part NumberEIS-BZX55F3V6-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)85 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55F3V6-TR
Related LinksBZX55F, BZX55F3V6-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55F3V6-TR Details Description
Related parts for BZX55F3V6-TR
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 16SOIC datasheet.pdf
PROTOTYPING BOARD FOR LP3500 datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 200V 250A TO220 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SCR 200V 1A TO92 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HD O-SCOPE 200MHZ 2CH 2.5GS/S datasheet.pdf