Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55F5V1-TR
BZX55F5V1-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX55F5V1-TR
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55F5V1-TR.pdf
Availability of BZX55F5V1-TR
QUANTITY
BZX55F5V1-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55F5V1-TR
Internal Part NumberEIS-BZX55F5V1-TR
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)35 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55F5V1-TR
Related LinksBZX55F, BZX55F5V1-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55F5V1-TR Details Description
Related parts for BZX55F5V1-TR
TOOL CONTACT EXTRACTING datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DGTL SGL 12V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
FUSE 50A 600V CERAM BODY CSA datasheet.pdf
OSC XO 282.624MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 8.3A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf