ITT Cannon, LLC MKJ1A6W13-37PA
MKJ1A6W13-37PA picture photo
Mfg. Part Number
MKJ1A6W13-37PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MKJ1A6W13-37PA.pdf
Availability of MKJ1A6W13-37PA
QUANTITY
MKJ1A6W13-37PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ1A6W13-37PA
Internal Part NumberEIS-MKJ1A6W13-37PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ1
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert13-37
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ1A6W13-37PA
Related LinksMKJ1A6W, MKJ1A6W13-37PA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ1A6W13-37PA Details Description
Related parts for MKJ1A6W13-37PA
POLYSWITCH PTC RESET 1.9A STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
CONN FFC TOP 18POS 1.25MM R/A datasheet.pdf