NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX585-B7V5,115
BZX585-B7V5,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX585-B7V5,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD523
Datasheet Download
BZX585-B7V5,115.pdf
Availability of BZX585-B7V5,115
QUANTITY
BZX585-B7V5,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX585-B7V5,115
Internal Part NumberEIS-BZX585-B7V5,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX585-B7V5,115
BZX585-B7V5,115 Details Description
Related parts for BZX585-B7V5,115
RES ARRAY 9 RES 220 OHM 10SIP datasheet.pdf
TRANSFORMER 0.50MH 2:1:1 PULSE datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf