NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX585-C8V2,115
BZX585-C8V2,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX585-C8V2,115
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOD523
Datasheet Download
BZX585-C8V2,115.pdf
Availability of BZX585-C8V2,115
QUANTITY
BZX585-C8V2,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX585-C8V2,115
Internal Part NumberEIS-BZX585-C8V2,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX585-C8V2,115
BZX585-C8V2,115 Details Description
Related parts for BZX585-C8V2,115
SWITCH DIP DPST 2POS SMT 50V datasheet.pdf
FAN AXIAL 150X55MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FILTER LINE 2.3MH/.09MH 1.5A datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MPU COMP 24SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO MONO AB 28SSOP datasheet.pdf
CONN SPADE 6-10 AWG #10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf