NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-B15,143
BZX79-B15,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-B15,143
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-B15,143.pdf
Availability of BZX79-B15,143
QUANTITY
BZX79-B15,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-B15,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-B15,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageALF2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-B15,143
BZX79-B15,143 Details Description
Related parts for BZX79-B15,143
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
34MM SQ, 1K NON-METAL MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf