NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-B2V7,143
BZX79-B2V7,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-B2V7,143
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-B2V7,143.pdf
Availability of BZX79-B2V7,143
QUANTITY
BZX79-B2V7,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-B2V7,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-B2V7,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageALF2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-B2V7,143
BZX79-B2V7,143 Details Description
Related parts for BZX79-B2V7,143
FIXED IND 47UH 750MA 280 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG CMOS 2.5V 150PPM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO214AB datasheet.pdf
POWER STRIP 13" 15A 6OUT 6'CR datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf