NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-B5V1,133
BZX79-B5V1,133 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-B5V1,133
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-B5V1,133.pdf
Availability of BZX79-B5V1,133
QUANTITY
BZX79-B5V1,133 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-B5V1,133
Internal Part NumberEIS-BZX79-B5V1,133
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Supplier Device PackageALF2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-B5V1,133
BZX79-B5V1,133 Details Description
Related parts for BZX79-B5V1,133
TRANS NPN 100V 3A TO-220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 310MW SOD323F datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48LLP datasheet.pdf
VARISTOR 50V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf