NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-C36,143
BZX79-C36,143 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-C36,143
Brief Description
DIODE ZENER 36V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-C36,143.pdf
Availability of BZX79-C36,143
QUANTITY
BZX79-C36,143 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-C36,143
Internal Part NumberEIS-BZX79-C36,143
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 25.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-C36,143
BZX79-C36,143 Details Description
Related parts for BZX79-C36,143
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DSUB 26 F CRIMP T F0 datasheet.pdf
RES 9.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 176V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 38POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 710MA 532 MOHM datasheet.pdf