NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX79-C8V2,133
BZX79-C8V2,133 picture photo
Mfg. Part Number
BZX79-C8V2,133
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 400MW ALF2
Datasheet Download
BZX79-C8V2,133.pdf
Availability of BZX79-C8V2,133
QUANTITY
BZX79-C8V2,133 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX79-C8V2,133
Internal Part NumberEIS-BZX79-C8V2,133
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherSOD27,66,68,80 Package 29/Jul/2013
Standard Package10,000
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max400mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX79-C8V2,133
BZX79-C8V2,133 Details Description
Related parts for BZX79-C8V2,133
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
FUSE 1500A 690V 3FU/115 AR UC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 9POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 4 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf