Avago Technologies US, Inc. HEDS-5500#I05
HEDS-5500#I05 picture photo
Mfg. Part Number
HEDS-5500#I05
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER KIT 2CH 512CPR 3/16"
Datasheet Download
HEDS-5500#I05.pdf
Availability of HEDS-5500#I05
QUANTITY
HEDS-5500#I05 Order Process
Ship out your order
Specifications of HEDS-5500#I05
Internal Part NumberEIS-HEDS-5500#I05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesHEDS
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution512
Voltage - Supply5V
Actuator Type3/16" Open Center
DetentNo
Built in SwitchNo
Mounting TypeChassis Mount, Motors
OrientationVertical
Termination StyleTerminal Pins
Rotational Life (Cycles Min)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HEDS-5500#I05
Related LinksHEDS-5, HEDS-5500#I05 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HEDS-5500#I05 Details Description
Related parts for HEDS-5500#I05
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC DO204AC datasheet.pdf
SNSW-DT SOLDER SUBMINI UL datasheet.pdf
VOLT MEASURING TRANS 20-440VAC datasheet.pdf
VARISTOR 170V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
SW SUBMINI SPDT PIN PLNGR 125V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
PIVOT PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2.4A TO277A datasheet.pdf