NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84-A2V4,235
BZX84-A2V4,235 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84-A2V4,235
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 2.4V 250MW SOT23
Datasheet Download
BZX84-A2V4,235.pdf
Availability of BZX84-A2V4,235
QUANTITY
BZX84-A2V4,235 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84-A2V4,235
Internal Part NumberEIS-BZX84-A2V4,235
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Bond Wire 10/Feb/2014
Copper Bond Wire 21/Jul/2014
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.4V
Tolerance±1%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84-A2V4,235
BZX84-A2V4,235 Details Description
Related parts for BZX84-A2V4,235
CONN TERM BLK 4PS 5.08MM R/A PCB datasheet.pdf
CONN RING TONG FLAG 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% 1411 datasheet.pdf
MFR301 FLUX PENS (RMA) 10ML datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 21.59MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
D4SL-N2QDA-D datasheet.pdf
CREE XP-E RED datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R datasheet.pdf
CONN FEMALE M12 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf