NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84-C3V3,235
BZX84-C3V3,235 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84-C3V3,235
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 250MW SOT23
Datasheet Download
BZX84-C3V3,235.pdf
Availability of BZX84-C3V3,235
QUANTITY
BZX84-C3V3,235 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84-C3V3,235
Internal Part NumberEIS-BZX84-C3V3,235
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±5%
Power - Max250mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84-C3V3,235
BZX84-C3V3,235 Details Description
Related parts for BZX84-C3V3,235
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 600V 6A HRCII-C BRIT DIM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 100K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf