Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B20-E3-08
BZX84B20-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B20-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B20-E3-08.pdf
Availability of BZX84B20-E3-08
QUANTITY
BZX84B20-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B20-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84B20-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B20-E3-08
Related LinksBZX84B2, BZX84B20-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B20-E3-08 Details Description
Related parts for BZX84B20-E3-08
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 19POS datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 3LD 12" datasheet.pdf