Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B36-E3-18
BZX84B36-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B36-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B36-E3-18.pdf
Availability of BZX84B36-E3-18
QUANTITY
BZX84B36-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B36-E3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84B36-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 25.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B36-E3-18
Related LinksBZX84B3, BZX84B36-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B36-E3-18 Details Description
Related parts for BZX84B36-E3-18
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC BUFFER CLOCK QUAD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RS-FCN40S-L4 FUJITSU INTERFA datasheet.pdf
TRANS GAN 40V 2.7A BUMPED DIE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf