Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B36-G3-08
BZX84B36-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B36-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B36-G3-08.pdf
Availability of BZX84B36-G3-08
QUANTITY
BZX84B36-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B36-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84B36-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 25.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B36-G3-08
Related LinksBZX84B3, BZX84B36-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B36-G3-08 Details Description
Related parts for BZX84B36-G3-08
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 13MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 8MM datasheet.pdf
RES SMD 1.69M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf