Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B3V6-G3-18
BZX84B3V6-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B3V6-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B3V6-G3-18.pdf
Availability of BZX84B3V6-G3-18
QUANTITY
BZX84B3V6-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B3V6-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84B3V6-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B3V6-G3-18
Related LinksBZX84B3, BZX84B3V6-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B3V6-G3-18 Details Description
Related parts for BZX84B3V6-G3-18
FIXED IND 470UH 24MA 38 OHM TH datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 36-VFQFPN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 DIE CAST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 125V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 38POS .35M datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf