Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B3V9-G3-18
BZX84B3V9-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B3V9-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B3V9-G3-18.pdf
Availability of BZX84B3V9-G3-18
QUANTITY
BZX84B3V9-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B3V9-G3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84B3V9-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.9V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B3V9-G3-18
Related LinksBZX84B3, BZX84B3V9-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B3V9-G3-18 Details Description
Related parts for BZX84B3V9-G3-18
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
UM3018 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 698.812334MHZ SMD datasheet.pdf
LAMP INCAND T1 3/4 10PK datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 SKT RECP datasheet.pdf
AB 4C 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
LED 1/2" DOME YLW 230VAC TERM datasheet.pdf