ON Semiconductor BZX84B5V1LT1
BZX84B5V1LT1 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B5V1LT1
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B5V1LT1.pdf
Availability of BZX84B5V1LT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84B5V1LT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B5V1LT1
Internal Part NumberEIS-BZX84B5V1LT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B5V1LT1
Related LinksBZX84B, BZX84B5V1LT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84B5V1LT1 Details Description
Related parts for BZX84B5V1LT1
CERAMIC RESONATOR 640 KHZ datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf