Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B5V6-G3-08
BZX84B5V6-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B5V6-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B5V6-G3-08.pdf
Availability of BZX84B5V6-G3-08
QUANTITY
BZX84B5V6-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B5V6-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84B5V6-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B5V6-G3-08
Related LinksBZX84B5, BZX84B5V6-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B5V6-G3-08 Details Description
Related parts for BZX84B5V6-G3-08
CONN FFC VERT 10POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC CLK GEN FACTORY CONFIG 6TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
DUAL HIGH SPEED COUNTER M datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf