Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B62-G3-08
BZX84B62-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B62-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B62-G3-08.pdf
Availability of BZX84B62-G3-08
QUANTITY
BZX84B62-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B62-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84B62-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)215 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 43.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B62-G3-08
Related LinksBZX84B6, BZX84B62-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B62-G3-08 Details Description
Related parts for BZX84B62-G3-08
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SW ROTARY DP3T STR WITH BRACKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 170V 5W T18 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 50POS .050 SMD datasheet.pdf
IC TOUCH CTLR 6CH CAP 20VFQFPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf