Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84B62-G3-08
BZX84B62-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B62-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B62-G3-08.pdf
Availability of BZX84B62-G3-08
QUANTITY
BZX84B62-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B62-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84B62-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)215 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 43.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B62-G3-08
Related LinksBZX84B6, BZX84B62-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84B62-G3-08 Details Description
Related parts for BZX84B62-G3-08
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 281MA 5.1 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE SKT datasheet.pdf