ON Semiconductor BZX84B9V1LT1G
BZX84B9V1LT1G picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B9V1LT1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B9V1LT1G.pdf
Availability of BZX84B9V1LT1G
QUANTITY
BZX84B9V1LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B9V1LT1G
Internal Part NumberEIS-BZX84B9V1LT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGlue Mount Process 11/July/2008
Copper Wire 08/Jun/2009
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B9V1LT1G
Related LinksBZX84B, BZX84B9V1LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84B9V1LT1G Details Description
Related parts for BZX84B9V1LT1G
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LPP 7.62/90/9 OG datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.55 OHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R075FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 2POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 75W datasheet.pdf