ON Semiconductor BZX84B9V1LT1G
BZX84B9V1LT1G picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B9V1LT1G
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B9V1LT1G.pdf
Availability of BZX84B9V1LT1G
QUANTITY
BZX84B9V1LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B9V1LT1G
Internal Part NumberEIS-BZX84B9V1LT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGlue Mount Process 11/July/2008
Copper Wire 08/Jun/2009
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B9V1LT1G
Related LinksBZX84B, BZX84B9V1LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84B9V1LT1G Details Description
Related parts for BZX84B9V1LT1G
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 24-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 100VAC TERM datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf