Fairchild Semiconductor BZX84C11
BZX84C11 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C11
Brief Description
DIODE ZENER 11V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C11.pdf
Availability of BZX84C11
QUANTITY
BZX84C11 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C11
Internal Part NumberEIS-BZX84C11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
Zener Wafers 29/May/2013
PCN Assembly/OriginSOT23 Manufacturing Source 31/May2013
Assembly Site Addition 20/Jul/2015
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C11
Related LinksBZX8, BZX84C11 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX84C11 Details Description
Related parts for BZX84C11
RES SMD 82 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION MIXER AD831 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
RES 130 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf