Vicor Corporation V48A28H500BG3
V48A28H500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V48A28H500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W
Datasheet Download
V48A28H500BG3.pdf
Availability of V48A28H500BG3
QUANTITY
V48A28H500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48A28H500BG3
Internal Part NumberEIS-V48A28H500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.86A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.4%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48A28H500BG3
Related LinksV48A28, V48A28H500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48A28H500BG3 Details Description
Related parts for V48A28H500BG3
REG ADJ 3.3V/3A TAB INT SW 12SIP datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-SOP datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10-DFN datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf