ON Semiconductor BZX84C15LT3G
BZX84C15LT3G picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C15LT3G
Brief Description
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C15LT3G.pdf
Availability of BZX84C15LT3G
QUANTITY
BZX84C15LT3G Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C15LT3G
Internal Part NumberEIS-BZX84C15LT3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGlue Mount Process 11/July/2008
Copper Wire 08/Jun/2009
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±6%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 10.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C15LT3G
Related LinksBZX84C, BZX84C15LT3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84C15LT3G Details Description
Related parts for BZX84C15LT3G
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECTIVE 8-26A datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 250' datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
5.0MM EURO PLUG RA ME BLK 13CKT datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 8LGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf