Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C18-G3-08
BZX84C18-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C18-G3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C18-G3-08.pdf
Availability of BZX84C18-G3-08
QUANTITY
BZX84C18-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C18-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84C18-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C18-G3-08
Related LinksBZX84C1, BZX84C18-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C18-G3-08 Details Description
Related parts for BZX84C18-G3-08
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf