Diodes Incorporated BZX84C18W-7
BZX84C18W-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C18W-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 18V 200MW SOT323
Datasheet Download
BZX84C18W-7.pdf
Availability of BZX84C18W-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C18W-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C18W-7
Internal Part NumberEIS-BZX84C18W-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C18W-7
Related LinksBZX84, BZX84C18W-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C18W-7 Details Description
Related parts for BZX84C18W-7
IC GATE OA/OAI 5-WIDE 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 3POS datasheet.pdf
RES 27K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf