ON Semiconductor BZX84C20LT1
BZX84C20LT1 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C20LT1
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C20LT1.pdf
Availability of BZX84C20LT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C20LT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C20LT1
Internal Part NumberEIS-BZX84C20LT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±6%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C20LT1
Related LinksBZX84, BZX84C20LT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84C20LT1 Details Description
Related parts for BZX84C20LT1
RELAY OPTOMOS 600MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 8.7NH 540MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG BLACK 1000' datasheet.pdf