ON Semiconductor BZX84C27LT3
BZX84C27LT3 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C27LT3
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C27LT3.pdf
Availability of BZX84C27LT3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C27LT3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C27LT3
Internal Part NumberEIS-BZX84C27LT3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jun/2009
PCN Design/SpecificationGlue Mount Process 11/July/2008
Copper Wire 08/Jun/2009
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±7%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 18.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C27LT3
Related LinksBZX84, BZX84C27LT3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84C27LT3 Details Description
Related parts for BZX84C27LT3
CAP CER 1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-M340-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf