Vishay/Dale RWR89S2R00FMBSL
RWR89S2R00FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R00FMBSL
Brief Description
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R00FMBSL.pdf
Availability of RWR89S2R00FMBSL
QUANTITY
RWR89S2R00FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R00FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R00FMBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R00FMBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R00FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R00FMBSL Details Description
Related parts for RWR89S2R00FMBSL
CAP TANT 33UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf