Diodes Incorporated BZX84C2V7S-7-F
BZX84C2V7S-7-F picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C2V7S-7-F
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT363
Datasheet Download
BZX84C2V7S-7-F.pdf
Availability of BZX84C2V7S-7-F
QUANTITY
BZX84C2V7S-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C2V7S-7-F
Internal Part NumberEIS-BZX84C2V7S-7-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate Change 09/July/2007
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration2 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Supplier Device PackageSOT-363
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C2V7S-7-F
Related LinksBZX84C2, BZX84C2V7S-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C2V7S-7-F Details Description
Related parts for BZX84C2V7S-7-F
CONN HEADER 18PS R/A DL .163 TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 24.26MM datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 3XSPDT 1A 30V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
200 VOLUME CONTROL 120V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf