Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C36-HE3-18
BZX84C36-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C36-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C36-HE3-18.pdf
Availability of BZX84C36-HE3-18
QUANTITY
BZX84C36-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C36-HE3-18
Internal Part NumberEIS-BZX84C36-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 25.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C