Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C39-E3-08
BZX84C39-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C39-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 39V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C39-E3-08.pdf
Availability of BZX84C39-E3-08
QUANTITY
BZX84C39-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C39-E3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84C39-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)39V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)130 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 27.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C39-E3-08
Related LinksBZX84C3, BZX84C39-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C39-E3-08 Details Description
Related parts for BZX84C39-E3-08
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE datasheet.pdf