Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C51-G3-08
BZX84C51-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C51-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C51-G3-08.pdf
Availability of BZX84C51-G3-08
QUANTITY
BZX84C51-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C51-G3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84C51-G3-08
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)180 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 35.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C51-G3-08
Related LinksBZX84C5, BZX84C51-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C51-G3-08 Details Description
Related parts for BZX84C51-G3-08
FIXED IND 47NH 100MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC 4DRV/5RCV RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LDI DUAL PIXAL 3.3V 100-TQFP datasheet.pdf
FML CONNECTOR M23 12POS 10M datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 15A 70 DEG datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 675MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf