Fairchild Semiconductor BZX84C5V1
BZX84C5V1 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C5V1
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C5V1.pdf
Availability of BZX84C5V1
QUANTITY
BZX84C5V1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C5V1
Internal Part NumberEIS-BZX84C5V1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
PCN Assembly/OriginSOT23 Manufacturing Source 31/May2013
Assembly Site Addition 20/Jul/2015
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±6%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C5V1
Related LinksBZX8, BZX84C5V1 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX84C5V1 Details Description
Related parts for BZX84C5V1
DUAL LOCK PLAIN 1"X25YD BLK 170 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 160 OHM .34A datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC AXIAL datasheet.pdf
IC DRAM 16MBIT 60NS 50TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
63315A138 FEED FINGER ROD datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf