Micro Commercial Components (MCC) BZX84C6V2-TP
BZX84C6V2-TP picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C6V2-TP
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23
Datasheet Download
BZX84C6V2-TP.pdf
Availability of BZX84C6V2-TP
QUANTITY
BZX84C6V2-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C6V2-TP
Internal Part NumberEIS-BZX84C6V2-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±6%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C6V2-TP
Related LinksBZX84C, BZX84C6V2-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
BZX84C6V2-TP Details Description
Related parts for BZX84C6V2-TP
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.7MHZ 8SO datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 15V -5V -15V 55W datasheet.pdf
SWITCH PUSH 6PST 5A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf