Diodes Incorporated BZX84C6V2W-7
BZX84C6V2W-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C6V2W-7
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOT323
Datasheet Download
BZX84C6V2W-7.pdf
Availability of BZX84C6V2W-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C6V2W-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C6V2W-7
Internal Part NumberEIS-BZX84C6V2W-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C6V2W-7
Related LinksBZX84C, BZX84C6V2W-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C6V2W-7 Details Description
Related parts for BZX84C6V2W-7
RES SMD 226 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TFT PANEL MODULE 24-LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA ENCASED datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf