ON Semiconductor BZX84C6V8LT1G
BZX84C6V8LT1G picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C6V8LT1G
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C6V8LT1G.pdf
Availability of BZX84C6V8LT1G
QUANTITY
BZX84C6V8LT1G Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C6V8LT1G
Internal Part NumberEIS-BZX84C6V8LT1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±6%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C6V8LT1G
Related LinksBZX84C, BZX84C6V8LT1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84C6V8LT1G Details Description
Related parts for BZX84C6V8LT1G
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
LED LASER FLAT LENS 850NM PILL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
090III 16P PLUG ASSY BLUE datasheet.pdf
POWER STRIP 14" 15A 4OUT 6'CORD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A 10DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10A 120W datasheet.pdf
CONN INSERT 2POS SKT SLD CUP datasheet.pdf