Diodes Incorporated BZX84C6V8W-7
BZX84C6V8W-7 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C6V8W-7
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 200MW SOT323
Datasheet Download
BZX84C6V8W-7.pdf
Availability of BZX84C6V8W-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C6V8W-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C6V8W-7
Internal Part NumberEIS-BZX84C6V8W-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±6%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C6V8W-7
Related LinksBZX84C, BZX84C6V8W-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C6V8W-7 Details Description
Related parts for BZX84C6V8W-7
CONTACT CSL1.6E 18-16 TIN I 2.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SC705 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf