Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX84C7V5-HE3-08
BZX84C7V5-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C7V5-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C7V5-HE3-08.pdf
Availability of BZX84C7V5-HE3-08
QUANTITY
BZX84C7V5-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C7V5-HE3-08
Internal Part NumberEIS-BZX84C7V5-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C7V5-HE3-08
Related LinksBZX84C7V, BZX84C7V5-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX84C7V5-HE3-08 Details Description
Related parts for BZX84C7V5-HE3-08
AC/DC CONVERTER 48V 30W datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 4POS TIN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 30MM datasheet.pdf