Fairchild Semiconductor BZX84C8V2
BZX84C8V2 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C8V2
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C8V2.pdf
Availability of BZX84C8V2
QUANTITY
BZX84C8V2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C8V2
Internal Part NumberEIS-BZX84C8V2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
PCN Assembly/OriginSOT23 Manufacturing Source 31/May2013
Assembly Site Addition 20/Jul/2015
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±6%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C8V2
Related LinksBZX8, BZX84C8V2 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
BZX84C8V2 Details Description
Related parts for BZX84C8V2
IC POWER SWITCH 36V 8-SOIC datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
RELAY REED SPST 0.5A 3V datasheet.pdf
2.0 W TO B REC HSG datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
762 TB PLG SKT RA TMT datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.6A 12MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf