ON Semiconductor BZX84C9V1LT1
BZX84C9V1LT1 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C9V1LT1
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C9V1LT1.pdf
Availability of BZX84C9V1LT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C9V1LT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C9V1LT1
Internal Part NumberEIS-BZX84C9V1LT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Jun/2009
PCN Design/SpecificationCopper Wire 08/Jun/2009
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C9V1LT1
Related LinksBZX84C, BZX84C9V1LT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84C9V1LT1 Details Description
Related parts for BZX84C9V1LT1
TRANS NPN 600V 4A TO-220 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4" 1MM 32POS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf