NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BZX84J-B6V2,115
BZX84J-B6V2,115 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84J-B6V2,115
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 550MW SOD323F
Datasheet Download
BZX84J-B6V2,115.pdf
Availability of BZX84J-B6V2,115
QUANTITY
BZX84J-B6V2,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84J-B6V2,115
Internal Part NumberEIS-BZX84J-B6V2,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOD323F Bond Wire from Au to Cu & 2nd Source Mold 2/Nov/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max550mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84J-B6V2,115
BZX84J-B6V2,115 Details Description
Related parts for BZX84J-B6V2,115
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24WSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
PIN CABLE LUG YELLOW 4-6 MM 12MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A datasheet.pdf