Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX85B12-TR
BZX85B12-TR picture photo
Mfg. Part Number
BZX85B12-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 12V 1.3W DO41
Datasheet Download
BZX85B12-TR.pdf
Availability of BZX85B12-TR
QUANTITY
BZX85B12-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX85B12-TR
Internal Part NumberEIS-BZX85B12-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max1.3W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 9.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX85B12-TR
Related LinksBZX85, BZX85B12-TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX85B12-TR Details Description
Related parts for BZX85B12-TR
VARISTOR 198V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34H/MC34F/X datasheet.pdf
IC COUNTER ASYNC BINARY 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 110MA 8.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN PIN IDC 60POS W/ FLANGE datasheet.pdf